еМагазин
Image default
Македонија

Ќе се основаат културно-информативни центри во Белград и Скопје

На денешната 54-та седница на Владата, министрите го разгледаа и утврдија предлог-законот за ратификација на Спогодбата меѓу Владата на Македонија и Владата на Србија за основање културно-информативни центри во Белград и во Скопје.

Со документот се модулира правната рамка со која се уредуваат правата и обврските на двете држави во однос на работа на културните центри.

Како што соопштија од Владата, културните центри, согласно политиката на добрососедство придонесуваат за популаризација и презентирање на традицијата, културата и уметноста на Македонија.

-Ваквите центри овозможуваат навремено и изворно информирање на граѓаните за актуелните културни текови во двете држави односно претставува мост за зближување и заемно запознавање, се наведува во владиното соопштение.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Шекеринска, Царовска, Богоевски: Кои политичари дадоа подршка на Парадата на гордоста

Редакција

Поради сериозноста со коронавирусот не патувајте во Северна Италија, препорачува МНР

Редакција

Болните деца во Гевгелија се негативни на Ковид-19, ќе се испитува што ја предизвикало инфекцијата

Редакција