еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Македониумот и архитектурата на Кензо Танге изложени во МОМА во Њујорк

„Архитектурата на Југославија (1948 – 1980)“ е изложена во еден од најпознатите музеи за современа уметност во светот, МОМА во Њујорк.

Светската публика може да ја види и скопската архитектура на Кензо Танге, а исто така има реплика и од Македониумот во Крушево.

Во МОМА се изложени и старите телефони, трафики, повеќе од 400 цртежи, модели, фотографии и филмски реплики од низа општински архиви, семејни колекции и музеи ширум регионот, а е одбележана работата на важни архитекти.

„Архитектурата е манифестација на радикалната разновидност, хибридност и идеализам што ја карактеризира самата југословенска држава“, се вели за оваа изложба.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Убава вест: 88 оздравени од Ковид-19

Редакција

(Видео) Познатиот јутјубер Стефанатор ја бие најважната животна битка, проговори за борбата со ракот на тестиси

Редакција

Највисоки просечни нето-плати во јануари

Редакција