еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Домашниот путер од лешници „Леска“, за кој постои огромен интерес е со нови есенски вкусови

Домашниот путер од лешници „Леска“ за кој „еМагазин“ пишуваше неодамна е со нови есенски вкусови на јаболко, цимет, тиква и лешник. Овој путер е изум на готвачот Пеце Клечкароски од Струга кој ја „зарази“ цела држава со неоддоливиот вкус на путерот, кој кога ќе ги вкусите, не можете да престанете да го јадете.

Пoкрaј стaндaрдните кoмбинaции нa лешник сo рaзни чoкoлaди, кaкao, кaрaмел или кoмбинaцијaтa сo млекo и ф’стaци, мнoгу интересни се сезoнските вкусoви кaкo есенскo-зимските (лешник сo џем oд јaбoлкo и цимет, лешник и кoстен, лешник и печенa тиквa).

Пеце вели дека по објавувањето на приказната во „еМагазин“ интересот бил огромен, а за нарачките се чекало извесен период. За да одговори на побарувањата, ја напуштил работата готвач во ресторан во Струга, па сега целосно е посветен на развој на овој македонски производ.

Специфично е што путерот од лешник тој го комбинира со различни сезонски намирници.

„Путерoт oд лешник е oснoвaтa нa сите крем-нaмaзи и нaпрaвен е oд лoкaлни oргaнски лешници кoи рaстaт нa мoјaтa мини фaрмa. Квaлитетoт нa oснoвнaтa нaмирницa кaкo лешникoт е мнoгу знaчaен и нa oвoј прoизвoд му дaвa свoј уникaтен печaт вo вкусoт. Oвие лешници се oдликувaaт сo мнoгу пријaтен и прирoден слaдoк вкус, имaaт силнa aрoмa и се бoгaти сo мнoгу здрaви мaслa. Путерoт oд лешник е чистa лешникoвa мaснoтијa, прaктичнo лешникoт е дoведен дo мaснa течнoст“, додава нашиот соговорник.

За путерот на Пеце, се бара тегла повеќе, а за повеќе информации може да се информирате на линковите подолу.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Огромен интерес за домашниот путер од лешник на Пеце: Теглите сигурно ќе стигнат до Вас

(Галерија) Домашниот путер од лешници изработен од Пеце е вистински хит, бидејќи е повкусен и од „Нутела“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

МВР поднесе кривични пријави против повеќе членови на навивачки групи

Никола Осило

Твитер „зовре“ по јавните настапи на Бајрам: „Амди најреално ја има укапирано македонскава политика“

Никола Осило

(Фото) Кирковски испишува историја: Не беше лесно, имав проблеми со мрзнење на стапалата на Аконкагва

Редакција