еМагазин
Image default
Бизнис

Германија, Британија, Грција, Србија и Италија се наши најголеми трговски партнери

Во периодот јануари – февруари 2019 година, според вкупниот обем на надворешнотрговската размена, нашата земја најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Италија, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика.

Изразено во евра, вкупната вредност на извозот на стоки во периодот јануари – февруари 2019 година, изнесува 944 милиони евра и бележи пораст од 6.9 % во однос на истиот период од претходната година.

Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 1,2 милијарди евра, што е за 9.4 % повеќе во споредба со истиот период од претходната година.

Трговскиот дефицит, во периодот јануари – февруари 2019 година, изнесува 301 милиони евра.

Покриеноста на увозот со извоз, во периодот јануари – февруари 2019 година, изнесува 75.8 %.

Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, деловите на седишта и моторните возила за превоз на 10 или повеќе лица, вклучувајќи го и возачот, со мотор со внатрешно согорување со палење со помош на компресија (дизел или полудизел).

Во увозот најмногу се застапени платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали (освен сурови), другите метали од платинската група и нивни легури, необработени или во облик на прав и керамичките производи за лабораториска, хемиска и индустриска употреба.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Камионџиите преку апликација ќе пријавуваат мито, корупција и криумчарење мигранти

Редакција

Министерството за здравство на тендер бара партнер за изградба на катни гаражи во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Никола Осило

Струмички „Грозд“ оствари добивка од 37 милиони денари

Никола Осило