еМагазин
Image default
Македонија

Хан: Ни треба државништво, а не партиски игри

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, преку својот „Твитер“ профил им честиташе на пратениците кои гласаа за потребата од уставни измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа потпишан помеѓу Македонија и Грција.

„Добар ден за демократијата во Скопје! Им честитам на сите оние кои одлучија да одат по патеката на ЕУ. Очекувам дека слободниот избор на сите пратеници е целосно почитуван, особено на оние кои направија премин. Ни треба државништво, а не партиски игри“, напиша Хан.

Фото: Влада на РМ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стартува промената на Уставот: Која е процедурата понатаму

Почнуваат уставните измени: Добро утро, Северна Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Локвенец, Атанасов, Ибраими и Кузмановска ќе сведочат за насилството во Собрание

Редакција

МНР: Граѓаните кои ќе бидат вратени со чартер летови ќе треба да си ги платат авиобилетите

Редакција

Заев: Дел од визијата на Трајковски денес е исполнета

Редакција