еМагазин

Tag : Јоханес Хан

Македонија

Хан: ЕК ќе препорача отварање на преговорите со Скопје и Тирана

Редакција
Европската комисија (ЕК) ќе препорача отворање на пристапните преговори за полноправно членство со Северна Македонија и Албанија кон крајот на мај, потврди комесарот задолжен за
Македонија

Трамп го испрати за ратификација протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Редакција
Американскиот претседател Доналд Трамп го испрати за ратификација во Сенатот протоколот за присоединување на Северна Македонија во НАТО, соопшти Белата куќа. Во писмото на Трамп
БЕНЧМАРК

Хан: ЕК ќе препорача отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Редакција
Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан изрази увереност дека Европската комисија кон крајот на мај ќе препорача отворање на преговорите со Северна Македонија
Балкан

Мицотакис: Тежок и тажен ден за Грција

Редакција
Денеска е тежок и тажен ден за Грција, порача лидерот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во изјавата дадена веднаш по изгласаната ратификација,
Македонија

Јункер, Могерини и Хан радосни за ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот парламент

Редакција
Со заедничка изјава, претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за заедничка надворешна политика Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ја поздравија
Македонија

Заев во Давос се сретна со Хан и Столетенберг: Спроведувањето на Договорот од Преспа се одвива според планираното

Редакција
Во рамките на агендата на учеството на владината делегација на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, премиерот Зоран Заев денеска се сретна со комесарот за
Македонија

Заев се уште го држи оптимизмот дека Груевски ќе биде екстрадиран

Редакција
Премиерот Зоран Заев со прашање одговори на новинарско прашање да ја искоментира констатацијата на претседателот Ѓорѓе Иванов дека „ништо чудно и да биде уапсен“, со
Македонија ТОП СТОРИИ

Европска комисија: Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски

Редакција
Европската Комисија истакнува дека унгарските власти за сега не потврдиле дека одобриле азил за поранешниот премиер Никола Груевски, пренесува МИА. Поради тоа, ЕК сѐ уште
Македонија

Хан се огласи за бегството на Груевски: Кредибилитетот на Европа е во прашање

Редакција
Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, прв пат по бегството на поранешниот македонски премиер Никола Грувески, се огласи на Твитер, порачувајќи дека владеењето на правото е
Македонија

Хан со поддршка за исклучените пратеници на ВМРО-ДПМНЕ: Сите закани мора да престанат

Редакција
„Убава средба“  напиша на Твитер, еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан по кусата средба со делегација на реформското крило на ВМРО-ДПМНЕ, во состав