еМагазин

Tag : препорака

БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Советот на ЕУ препорачува намалување на антибиотиците за 20% до 2030 година

Редакција
Министрите за здравство на земјите-членки на Европска Унија на денешниот состанокот во Луксембург усвоија препорака за намалување на потрошувачка на антимикробни лекови, меѓу другото и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Препораката за ослободување од работа на ранливите групи граѓани продолжена до 27 јули

Редакција
Владата на денешната 64-та седница, на предлог на Министерството за здравство, ја измени Одлуката во врска со препораките поврзани со високите временски температури, со што...
ЖИВОТ

Доктор Пановски: Епидемиолошката состојба дозволува укинување на маските

Редакција
Доктор Никола Пановски смета дека, препораката на Комисијата за заразни болести за укинување на мерката за задолжително носење на маски во затворен простор, е оправдана....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Препораки во пресрет на празниците: Храна и пијалоци во умерени количини, без пиротехника и оружје

Редакција
Умерено да се консумира храна и алкохолни пијалоци, за да нема алкохолни труења, тепачки и сообраќајни незгоди, хронично болните редовно да ја земаат терапијата, препорачуваат...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО препорача државите да ги почитуваат човековите права кога воведуваат заклучување поради Ковид-19

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) ги повика државите да ги почитуваат човековите права кога воведуваат заклучување. – Државите сами одредуваат мерки за справување со пандемијата на...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО препорача трета доза на вакцина за лица чијшто имунолошки систем е ослабен

Редакција
Стручната комисија на Светската здравствена организација (СЗО) препорача денеска „умерено и значително имунокомпримирани“ луѓе да добијат дополнителна доза вакцина против Ковид-19, одобрени од агенцијата на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Комисијата за имунизација препорача трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, за здравствените работници и пациентите со имунокомпромитирана состојба

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека согласно препораките на Американска агенција за лекови и Европската агенција за лекови, како и анализите на кои...
Македонија ТОП СТОРИИ

Иако има лесно зголемување на позитивни на Ковид-19 во Скопје и Тетово, нема нови мерки

Редакција
Комисијата за заразни болести, на денешниот состанок ја разгледуваше епидемилошката состојба во државата. „Лесно зголемување на позитивни од тестирани за Ковид-19 има во Скопје и...
Македонија

Допрва ќе има препораки за граѓаните под 60 години кои треба да се ревакцинираат со „АстраЗенека“ во Србија

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска при примањето на кинеските вакцини изјави дека доколку не стасаат вакцините на „АстраЗенека“ до термините за ревакцинација на нашите...
Бизнис

Екс министерката Нина Ангеловска и Садула Дураку влегуваат во Одборот на директори на Македонски телеком

Редакција
На предлог владината Комисија за именувања, Владата на денешната седница донесе неколку одлуки Александар Ранѓеловиќ, го отповика од должноста член на Надзорниот одбор на Железници...