еМагазин

Tag : трета доза

ЖИВОТ

(Фото) Османи се вакцинираше со трета доза на вакцина против Ковид-19

Редакција
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, се вакцинирал со трета доза на вакцина против Ковид-19. „Почитувани пријатели, примив трета доза од вакцината против Ковид-19. Ги...
ЖИВОТ

Д-р Петличковски: Третата доза е поврзана со најмалку несакани ефекти и е само едно освежување на имунитетот

Редакција
Третата доза е поврзана со најмалку несакани ефекти споредено со првите две и е само едно освежување на имунитетот и давање на нови најмалку шест...
Македонија ТОП СТОРИИ

Трета доза на вакцина ќе може да примаат и граѓаните вакцинирани во странство

Редакција
Министерството за здравство соопшти дека почнувајќи од денеска со трета доза вакцина може да се вакцинираат, здравствените работници, граѓаните над 60 години и лицата кои...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од утре трета доза ќе може да примаат граѓаните над 60 години, здравствените работници и лица со имунолошки болести

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче, најави дека граѓаните над 60 години, здравствените работници и лица со имунолошки болести со потврда од утре ќе можат да примат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Комисијата за имунизација препорача трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, за здравствените работници и пациентите со имунокомпромитирана состојба

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека согласно препораките на Американска агенција за лекови и Европската агенција за лекови, како и анализите на кои...
Свет ТОП СТОРИИ

Третата доза може да почека: Експертите советуваат најпрво да се имунизираат невакцинираните

Редакција
Во моментов нема „итна потреба“ за дополнителна доза вакцина против Ковид-19 кај општата популација, потврди синоќа Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ)....
Свет

Истражување во Израел: Третата доза штити 97% од тешко заболување од Ковид-19, 16 дена по аплицирањето

Редакција
Заштитата од тешко заболување од Ковид-19 се зголеми на 97 проценти, 16 дена по третата доза вакцина против вирусот, објави израелскиот ТВ Канал 12. Според...
Балкан ТОП СТОРИИ

Во Србија се размислува за трета доза на вакцина против Ковид-19

Редакција
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека одлуката, односно препораката, за „третата доза вакцина“ против коронавирусот ќе биде соопштена до 1 август, јави дописникот...