еМагазин

Tag : Јенс Столтенберг

Македонија ТОП СТОРИИ

Нема закана од Русија, загрижуваат тензиите во Косово и Босна: Состанок на лидерите на НАТО сојузници од регионот во Скопје

Редакција
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска во Скопје изјави дека во однос на безбедносната состојба на регионот не гледа закана за некој од сојузниците...
Свет ТОП СТОРИИ

НАТО започна со вежби со нуклеарно оружје во Европа

Редакција
НАТО ги започна своите годишни воени вежби со нуклеарно оружје, потврди денеска за ДПА портпаролот на западната одбранбена Алијанса До 60 авиони ќе бидат вклучени...
Свет ТОП СТОРИИ

Приклучувањето на Украина во НАТО во текот на војна не е на агендата, изјави Столтенберг

Редакција
Украина нема да може да влезе во НАТО се додека трае војната, изјави денеска шефот на Алијансата Јенс Столтенберг, пренесе Скај Њуз. „Мислам дека сите...
Свет ТОП СТОРИИ

Финска утре ќе стане членка на НАТО, најави Столтенберг

Редакција
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека утре ќе биде поставено знамето на Финска пред седиштето на Алијансата во Брисел. Финска ќе стане 31-ва...
Свет ТОП СТОРИИ

Столтенберг од Минхен: Испораката на оружје за Украина не е безбедносен ризик, туку ако Путин победи

Редакција
Западот треба да избегне преголема претпазливост при испораката на оружје за Украина, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предупредувајќи на страшни последици доколку...
Свет ТОП СТОРИИ

Ако Русија употреби нуклеарно оружје ќе ја премине границата и природата на конфликтот ќе се промени, вели Столтенберг

Редакција
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг предупреди дека употреба на било каков вид на нуклеарно оружје од страна на Русија ќе предизвика сериозни последици, но...
Свет ТОП СТОРИИ

Столтенберг по одлуката на Русија за анексија на украинските региони: Ова е најсериозната ескалација од почетокот на војната

Редакција
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека нема да престане воената поддршка за Украина, но не одговори за брз прием на земјата во Алијансата...
Свет ТОП СТОРИИ

Столтенберг за „нуклеарната реторика“ на Путин: Ќе останеме смирени и ќе продолжиме да ја поддржуваме Украина

Редакција
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ја осуди „опасната нуклеарна реторика” на рускиот претседател Владимир Путин, кој изјави дека е подготвен да ги искористи...
Свет ТОП СТОРИИ

Ердоган даде амин за влез на Шведска и Финска во НАТО

Редакција
Турција, Шведска и Финска денеска потпишаа меморандум за процесот на приклучување на Шведска и Финска во НАТО, јавува Анадолија. Меморандумот го потпишаа турскиот министер за...
Свет ТОП СТОРИИ

Столтенберг со предупредување: Следните денови ќе донесат уште поголеми неволји, Русија може да употреби хемиско оружје

Редакција
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека Русија може да употреби хемиско оружје во инвазијата врз Украина и оти таквиот потег би бил воено...