еМагазин

Tag : Кирјакос Мицотакис

Балкан ТОП СТОРИИ

Моментално сме во војна, вели Мицотакис за пожарите

Редакција
Во овој момент се наоѓаме во војна, но одново ќе го изградиме она што го изгубивме, ќе ги обесштетиме погодените, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис...
Балкан ТОП СТОРИИ

Мицотакис најави легализирање на истополовите бракови

Редакција
Легализирање на истополовите бракови, како дел од стратегијата на Владата за време на вториот мандат, најави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервјуто за Блумберг, јави...
Македонија

Ковачевски во Атина на средба со Мицотакис, енергетската криза една од темите на разговор

Редакција
Енергетиката и енергетската стабилност во регионот се очекува да бидат во фокусот разговорите на премиерите на Македонија и Грција, Димитар Ковачевски и Кирјакос Мицотакис на...
Балкан ТОП СТОРИИ

„Силеџиство јок со Грција“, одговори Мицотакис на заканите од Ердоган

Редакција
„На заканите што доаѓаат од другата страна од Егејското море, одговор дава еден грчки збор што ја собира целата сила на нашата нација: Не, господине...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Мицотакис: Западен Балкан во ЕУ до 2033 година, првиот чекор да биде одлука за две седмици за Македонија и Албанија

Редакција
Мојата порака денес е јасна: во согласност со поставените критериуми, да понудиме интеграција на целиот Западен Балкан во ЕУ до 2033 година – амбициозна, но...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Мицотакис: Да не се прескокне редот за ЕУ перспективата на регионот- прв приоритет решение меѓу Бугарија и Македонија

Редакција
За евентуалната ЕУ перспектива на Украина и Молдавија, меѓу другото, говореше грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на дискусија во рамките на 27-от Конгрес на Европската народна...
Балкан

Мицотакис со поддршка за свикување на првата Меѓувладина конференција на Албанија и Македонија со ЕУ

Редакција
Се согласивме да работиме заедно за што е можно поскоро да се свика првата Меѓувладина конференција за Албанија и Северна Македонија, порача грчкиот премиер Кирјакос...
Македонија ТОП СТОРИИ

По случувањата со Договорот од Преспа во Македонија, Мицотакис вели дека договорите се однесуваат на државите, а не на владите

Редакција
Договорите се однесуваат на држави, а не на влади, потенцираше грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервјуто за телевизијата „Мега“, во однос на последните случувања кај...
Балкан

Мицотакис ги повика Грците задолжително да се вакцинираат

Редакција
Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, повторно застана во одбрана на задолжителната вакцинација за одредени групи од населението, повикувајќи се на членот 25 од грчкиот Устав. За...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Грција ќе обезбеди помош на границите со Македонија и Албанија за непречена размена на добра во рамките на Зелен коридор

Редакција
Поддршката на Грција за европската перспектива на регионот, како и подготвеност на земјата да обезбеди помош на границата со Северна Македонија и Албанија во рамките...