еМагазин

Tag : легализација

Бизнис

Утврдени условите за легализација на дивоградби изградени до 1 октомври годинава

Редакција
Владата го утврди Предлог – законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти, со кој се предвидува можност за легализација на дивоградби од значење...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Владата нема иницијатива за декриминализација на употребата на канабис за лична употреба

Редакција
Од Владата за сега нема инцијатива за декриминализација на употребата на канабис за лична употреба. „Владата на Република Северна Македонија во овој момент нема иницијатива за...
Македонија

Активистката за легализирање на марихуаната, Моника Ристеска осудена на една година затвор

Редакција
Активистката за легализирање на марихуаната, Моника Ристеска, е осудена на една година затвор. Делото за кое се товари е „неовластено производство и пуштање во промет...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Советот на Општина Охрид ги повлече точките за легализација на објекти на крајбрежјето на Охридското Езеро

Редакција
Општина Охрид преку соопштение до медумите најави дека од дневен ред на седницата на Советот на општината закажана за утре се повлекуваат сите точки поврзани...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Општина Охрид тврди дека постапката за легализација на дивоградби е согласно позитивната законска регулатива

Редакција
Општина Охрид ги отфрла обвинувањата наведени во денешното соопштение на неформалната Граѓанска иницијатива „Охрид СОС“ за наводна незаконска и нетранспаретна постапка во врска со легализација...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Охрид СОС обвинува дека Општина Охрид повторно се обидува да легализира дивоградби на атрактивни локации

Редакција
Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ ги обвини највисоките општински институции, како и Советот на општината дека на затскриен начин работат спротивно интересите на жителите на Охрид....
Локално ТОП СТОРИИ

Општина Сарај ниту ќе ги легализира, ниту ќе ги урива дивите платформи на Матка

Редакција
Блерим Беџети, градоначалникот на Општина Сарај, денеска изјави дека нема да даде решение за легализација на дивите платформи на Матка, но и дека не може ни...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Стефче ако гарантира со имот може пола Шутка да ја извади на слобода„: Твитер реакции за апсењето на Јакимовски

Редакција
Денешното апсење на поранешниот градоначалник на Општина Карпош и лидер на партијата ГРОМ, Стевчо Јакимовски, поради, како што соопштија од МВР, бесправна легализација и откуп...
Македонија ТОП СТОРИИ

Детали од МВР: Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Редакција
Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, а поради постоење основа...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Добродојдовте во Северна Македонија, во која не може да се сруши ни дива платформа на Матка

Редакција
Да бевме некоја нормална земја до сега диватата платформа во Кањонот Матка ќе беше срушена, а одговорните не само што ќе има поднесено оставки, туку...