еМагазин

Tag : шпанија

Македонија ТОП СТОРИИ

Останаа уште Франција, Холандија и Шпанија: Исланд го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Редакција
И Парламентот на Исланд го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Остануваат уште три земји што треба да го ратификуваат Протоколот за нашето...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе станат ли Шпанија и Британија пречка да станеме членка на НАТО во декември?

Редакција
Во време кога Македонија ги брои месеците до самитот на НАТО во декември кога и официјално се очекува да станеме 30. членка на Алијансата, во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Шпанија демантира дека била против датум за почеток на преговори со Македонија

Редакција
Шпанската амбасада во Скопје ги демантира информациите дека заедно со уште шест земји-членки на Европската Унија била против одредувањето датум за отпочнување на преговори со...
Македонија

Кои ќе бидат десетте нови амбасадори во Шпанија, Украина, Германија…

Никола Осило
Комисијата за надворешни работи на Собранието денеска ќе одржи седница на која ќе ги разледгува тезите за завршен разговор пред стапување на должности на 10...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Филмот на Ставрески, „Исцелител“ освои две награди на фестивал во Валенсија

Редакција
Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески, доби две награди: сребрена палма и награда за најдобра режија во официјалната програма на престижниот фестивал Mostra de València во Шпанија. Членови...