еМагазин

Tag : конференција

Бизнис

Втора Т Бизнис конференција на Македонски Телеком: Клаудификација, дигитални услуги и ИКТ решенија во фокусот

Редакција
Македонски Телеком ја организираше втората Т Бизнис конференција под мотото – „За нови дигитални перспективи“, информираат од таму. Конференцијата се одржа во Велес, со фокус...
Бизнис

Прва регионална конференција на професионални сметководители: Континуирана едукација и почитување на етичките и професионалните меѓународни стандарди се клучни за статусот и развојот на сметководството

Редакција
Неопходни се одлучни чекори, јасна институционална поддршка и соработка помеѓу сите засегнати страни и партнери во процесот, како и искористување на искуствата на земјите од...
Бизнис

Тековните предизвици и можности на винските пазари и значењето на географските ознаки за македонското вино – теми во фокусот на регионалната конференција за вино

Редакција
Како да се искористат актуелните трендови на глобалните вински пазари заради подобро позиционирање на македонското вино, како да се зголеми препознатливоста на нашите вина, зошто...
Техно

Како помина првиот ден на АмЧам Конференција посветена на дигиталната трансформациja и сајбер безбедноста

Редакција
Вчера започна дводневната конференција „Градење на сајбер-отпорни организации“, иницирана од страна на Комитетот за дигитална трансформација при Американската стопанска комора во Македонија (АмЧам). На конференцијата...
Бизнис

Со преку 30 говорници и 600 домашни и странски гости во вторник ќе се одржи најголемото 6. издание на Конференцијата за е-трговија

Редакција
Шестото јубилејно издание на Конференцијата за е-трговија која ќе се одржи во вторник (14.11), во Националната опера и балет во Скопје, под мотото „Редефинирање на...
Техно

WITCON, tech конференција на 20. мај во Скопје организирана од Women in Tech Macedonia

Редакција
Women in Tech Macedonia ја најавува првата конференција, WITCON на 20 мај во Скопје. WITCON е конференција чијашто главен фокус и цел е технологијата и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Дајте ни повеќе ЕУ интеграција пред полноправното членство, побара Османи на конференцијата во Рим

Редакција
Неопходна е успешна социо-економска транзиција и поттикнување на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ уште пред нивното членството, порача денеска во Рим министерот...
Балкан

Трендови во комуникациите за активни граѓани

Редакција
Долгоочекуваната конференција „PRaćka“ („чатал“ на српски) се одржа во Белград на 20-21 април 2022 година. Конференцијата имаше за цел да им помогне на граѓанските организации...
Балкан

Мицотакис со поддршка за свикување на првата Меѓувладина конференција на Албанија и Македонија со ЕУ

Редакција
Се согласивме да работиме заедно за што е можно поскоро да се свика првата Меѓувладина конференција за Албанија и Северна Македонија, порача грчкиот премиер Кирјакос...
Македонија ТОП СТОРИИ

Премиери, претседатели, министри ќе учествуваат на првата меѓународна конференција во рамките на Преспа форумот за дијалог на 1 и 2 јули во Охрид и Отешево

Редакција
Околу триста учесници од целиот регион и меѓународната заедница, меѓу кои премиери, претседатели, министри и генерални секретари ќе учествуваат на Првата меѓународната конференција во рамките...