еМагазин
Image default
Балкан

Ќе биде разрешена директорката на училиштето „Владислав Рибникар“ каде ученик уби девет ученици и чувар

Српската просветна инспекција предложи да се разреши директорката на белградското основно училиште „Владислав Рибникар“, Снежана Кнежевиќ и управниот орган на таа институција каде на почетокот на мај ученик уби девет ученици и чувар.

Инспекцијата предложила да се именува привремен орган на управување и да се именува в.д директор, соопшти денеска Министерството за образование на Србија.

Во извештајот дополнително се наредува спроведување на дисциплинска постапка против педагогот, психологот и секретарот на училиштето, кои ќе бидат суспендирани до завршување на наведената постапка, пренесе Бета.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Каракачанов навивал за Македонија во фудбал, бидејќи била репрезентација на „другата бугарска држава“

Редакција

Kривични против функционери во БиХ, бидејќи не набавиле вакцини и го загрозуваат здравјето на граѓаните

Редакција

За влез во Словенија повеќе не важат ПЦР тестовите од Македонија и регионот

Редакција