еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Иванов нема да гласа: За референдумот за името ќе биде во Њујорк

Претседателот Ѓорге Иванов нема да може да го даде својот глас „за“ или „против“ на референдумот за името, поради тоа што ќе ја претставува Македонија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, соопштуваат од неговиот кабинет.

-Неговото отсуство од земјава е резултат на договорениот „систем на ротација“, според кој една година во Њујорк оди премиерот, а друга година шефот на државата, велат од Кабинетот.

Фото: Кабинет на претседателот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„ОКТА“ и „Супертрејд“ го добија тендерот на набавка на еуродизел за државните нафтени резерви вреден 13,3 милиони евра

Редакција

(Видео) Македонија деветта на детската Евровизија во Париз

Редакција

Нови 159 случаи на заразени од Ковид-19, најмногу во Скопје, Куманово и Гостивар

Редакција