еМагазин
Image default
Македонија

Избрани нови директори на две клиники

Министерството за здравство информира дека по објавените јавни конкурси за именување директори во јавни здравствени установи, заклучно со вчера (6.11) се назначени нови директори во Универзитетска клиника за Детски болести и Универзитетската клиника за хирургија на лице, вилици и врат-максилофацијална хирургија.

„Универзитетска клиника за Детски болести, на местото на досегашниот директор – Катарина Ставриќ, за нов медицински директор се именува – Наташа Најдановска-Алулоска.

Универзитетската клиника за хирургија на лице, вилици и врат-максилофацијална хирургија, на местото на досегашниот директор, Славе Наумовски, за нов медицински директор се именува – Даница Поповиќ-Моневска“, информираат од Министерство за здравство.

Во останатите јавни здравствени установи, кои беа опфатени со овој конкурс, за директори се именувани досегашните вршители на должност.

Исто така, за в.д. директори се именувани Насер Муареми, в.д. организациски директор во ЈЗУ Универзитетска клиника по кардиологија и Џемиле Јусуфи, в.д. медицински директор во ЈЗУ Универзитетски институт по клиничка биохемија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Анкета на ИФИМЕС: 63,6% од граѓаните ќе излезат на референдумот за името

Редакција

Што порачаа за Денот на независноста премиерот Заев и претседателот Пендаровски?

Никола Осило

Јанева: Можеби „Ел Чека“ бомбите ги презема од You tube, од кај нас не се

Редакција