еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Камчев бара Јанева, Боки 13, Владата, Обвинителството и СЈО да му вратат 1,5 милиони евра

Бизнисменот Орце Камчев, кој беше сведок во случајот “Рекет“ со тужба пред Граѓанскиот суд бара поранешната шефица на поранешното Специјално јавно обвинителство (СЈО), Катица Јанева, Бојан Јовановски-Боки 13, Владата, Републичкото јавно обвинителство и СЈО да му надоместат 1,5 милиони евра од овој случај.

Станува збор за парите кои наводно им ги дал на осудените за овој случај, Јанева и Боки 13, кои никогаш не беа пронајдени, ниту пак фамозната торба “Луј Витон”.

Пари не бара само од исто така осудениот за овој случај, Зоран Милески-Кичеец.

Денеска се одржа првото рочиште по оваа тужба.

За случајот “Рекет”, Јовановски е осуден на казна затвор од 13 години, Јанева од 9 години, а Кичеец, кој призна вина, на 3 години затвор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Акции, кеш, објекти, пасишта: Што се заложил Камчев за да излезе од притвор

(ВИДЕО) Камчев се врати во затворот во Шутка за да си ги собере работите

По Мијалков и Камчев излегува од притвор со гаранција од скоро 11 милиони евра

Фото: МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Британската „Де Ла РУ“ го доби тендерот на Народна банка за набавка на 20.000.000 книжни десетденарки

Редакција

УЈП им ги блокираше сметките на фирмите кои ги злоупотребија парите наменети за плати на работниците

Редакција

Има негативен тест за Ковид-19, но Царовска оди во самоизолација, имала средба со Зекири

Редакција