еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Дениција е најчестото женско, а Давид најчестото машко име во Македонија во 2019 година

Дениција е најчестото женско, а Давид најчестото машко име што граѓаните во земјава им го давале на своите новородени деца во текот на оваа година.

Според податоците на Управата за водење матични книги, меѓу најчестите имиња во 2019 година кај новородените женски бебиња се Михаела, Јана и Катерина, додека кај машките деца најчести имиња се Михаил, Стефан, Калин и Муса.

Како специфични имиња што родителите изминатава година им ги даваа на своите новороденчиња се Калија, Атанасија, Алиса, Лана, Ирис, Јоана, Доротеј, Дарин, Тео, Исак…

Според статистиката, најчести женски имиња во 2018 година биле Софија, Ана, Марија, Сара, Јована, Бисера, Мила, Инара и Ема, а најчести машки имиња Михаил, Петар, Дамјан, Марко, Лука, Давид, Матеј и Стефан.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Тенис за сите пари“: Твитер за епскиот меч на Ѓоковиќ и Федерер на Вимблдон

Редакција

Нема карантин ни полициски час за Штип

Редакција

Седумнаесетгодиша Скопјанка забременила од лице што ја силувало

Редакција