еМагазин
Image default
Бизнис

Колку акционери има Прилепска пиварница

Во текот на 2018 година структурата на акциите по број на иматели (поодделни акционери) во Прилепска пиварница АД Прилеп има делумни измени во однос на 2017 година, па на 31.12.2018 година, состојбата е ваква: приоритетни акции вкупна состојба од 0 акции, обични акции вкупно 39.918 и тоа акции во сопственост на акционери – физички лица од земјата и странство од 81,412% или 32.498 обични акции и акционери – правни лица од земјата и странство кои имаат 18,546% од акциите или 7.403 акции (со вкупен број на 39.901 акции со право на глас ), а дел од 17 обични акции се сопствени акции на Прилепска Пиварница, стои во Годишниот извештај на компанијата објавен преку Македонската берза

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За плати на Управниот и Надзорниот одбор на Прилепска пиварница лани исплатени 32,1 милиони денари

Фото: Прилепска пиварница/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Звучни имиња на најновата листа должници на УЈП: Компании и фудбалски клубови должат милиони

Редакција

Mеханизам против дискриминација на инвеститорите, договори Работната група за економија на Македонија и Бугарија

Редакција

Реализирани 48 милиони евра капитални инвестиции

Редакција