еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Курц во Македонија доаѓа на покана на премиерот Зоран Заев, кој пред референдумот има покането и неколку други европски лидери.

При последната посета на Заев на Виена, на крајот на јуни, Курц упати апел до граѓаните на Македонија на референдумот да гласаат за новото име „Северна Македонија˝.

– Договорот околу името на државата со Грција е одлучувачки напредок во процесот на приближување на Македонија до ЕУ, истакна Курц.

Според него, постигнувањето напредок за европската перспектива е еден од приоритетите на австриското претседавање со ЕУ.

-ЕУ не е целосна без државите од Западен Балкан, подвлече Курц.

Тој за австриските медиуми најави дека со премиерот Заев сака да разговара за напредокот во скрининг процесот.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Хјуман рајтс воч документиралe „очигледни воени злосторства“ извршени од руските сили врз цивилите во Украина

Редакција

Лажни се пријавите за бомби во ГТЦ, Џевахир сити, Ист гејт и училиштата во Скопје

Редакција

Од Ковид-19 починале седум лица, најмладиот на 46-годишна возраст

Редакција