еМагазин
Image default
Бизнис

Листа на должници на УЈП: Граѓаните и фирмите на државата и должат 9,9 милијарди денари

На најновата листа на должници на Управатата за јавни приходи (УЈП) има 1.989 должници – правни лица (помалку за 207 од претходната листа) и 2.306 физички лица (помалку за 121 од претходната листа).

Вкупно објавениот нето долг во Листата бр.3/2019 изнесува 9.914.117.111 денари, помалку за 44.135.290 денари од претходната листа.

Нето-долгот за даноци и придонеси изнесува 9.772.877.861 денари (помалку за 156.148.848 денари од претходната листа), додека долгот за царински давачки е 141.239.250 денари (повеќе за 112.013.558 денари од претходната листа).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Познати бизнисмени и бројни јавни претпријатија на листата на должници на УЈП

Проверете дали сте на новата листа на должници на УЈП

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во блок-трансакција продадени 38.630 акции од „Макошпед“

Никола Осило

(ВИДЕО) Азески се сретна со Мицкоски: ЦЕФТА договорот е мртов, Македонија да се фокусира на индустријата, извозот и соработката со регионот

Редакција

Во блок-трансакција продадени акции од „Европа“ за 2,7 милиони денари

Никола Осило