еМагазин
Image default
Македонија

Мажите во земјава се побројни за 3.000 од жените

Машката популација во земјава е побројна женската. Статистичките податоци покажуваат дека има над 3.000 повеќе мажи од жени.

Вкупниот број на населението на крајот на 2018 година е проценет на 2.077.132, од кои жени се 1.036.932, додека 1.040.200 се мажи.

Просечната возраст на населението изнесува 39,2 години, а густината на населението е 80,8 жители на километар квадратен.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Титаник 3“ ќе продолжи на 17 април

Редакција

„Писмото е од тој што е потпишан“, одговори Мијалков на прашањето кој го напишал писмото што му го прати на Мицкоски

Редакција

Зиддојче цајтунг: Меркел рекла „не“ за брз датум за Северна Македонија

Редакција