еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Нови 50 случаи на Ковид-19, оздравени 47, нема починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 523 тестови, а регистрирани се 50 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 38, Битола – 5, Прилеп – 3, Неготино – 2, Охрид и Штип – по 1.

Од вкупниот број на позитивни регистрирани се 13 реинфекции.

Регистрирани сe 47 оздравени пациенти од: Скопје – 37, Куманово – 4, Битола и Прилеп – по 2, Тетово и Велес – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се пријавени починати лица.

Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, нема регистрирани починати лица.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 343.850, бројот на оздравени пациенти е 334.007, на починати е 9.559, а бројот на активни случаи изнесува 284.

Фото: МЗ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пет лица завршија во болница, а најмалку 13 пријавиле повреди или трауми предизвикани од удар на гром на плажата Оревче

Редакција

Се бара притвор за тројца од петмината приведени за исчезнувањето на Вања Ѓорчевска

Редакција

„СВ-Инвест“ го доби тендерот на ЕЛЕМ за помошна механизација во РЕК Битола тежок 53 милиони денари

Редакција