еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Нови лаги и провокации од Радев: Македонија градела идентитет врз фалсификат и испратила десетици илјади во концентрациони логори

Ако зборуваме за фашизам, треба да биде јасно дека Иван Михајлов е човекот кој одбил Хитлер да ја вовлече Македонија во братоубиствена војна со Бугарија, изјави денеска бугарскиот претседател Румен Радев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Негаторски цитат за Македонците виси на ѕидот во културниот центар “Ванчо Михајлов“

– Не Иван Михајлов, туку други луѓе, по воспоставувањето на југословенската диктатура во Македонија, убија и испратија десетици илјади во концентрационите логори, само затоа што решија да продолжат да се нарекуваат Бугари. Ова е вистински фашизам, смета Радев.

Како што јави дописникот на МИА, според Радев, време е антибугарската идеологија „која се врти“ во Република Северна Македонија и очигледно намерно ги труе билатералните односи и намерно го поткопува патот на земјата кон Европската Унија да остане во минатото.

– Обидот на политичарите во Република Северна Македонија да изградат идентитет врз основа на фалсификатите на Комунистичката интернационала, а не на историската вистина е спротивно на интересите на граѓаните на Република Северна Македонија кои навистина сакаат членство во ЕУ, рече во изјава за новинарите бугарскиот претседател Радев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски: Ни Бугарија не спори дека Михајлов бил соработник на Хитлер, лага е дека 10 илјади лица биле убиени во Македонија затоа што се нарекувале Бугари

МИА/Фото: Радев/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

34-годишен Битолчанец загина во сообраќајна несреќа

Редакција

Три девојки држеле во заложништво девојче во стан во Струмица и го нападнале со остар предмет

Редакција

Истражување: Топењето на мразот зголемено за 60 проценти

Редакција