еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Официјално: Спасовски технички премиер, Царовска на местото на Анѓушев

На седницата на Централниот одбор на СДСМ вечерва и официјално е изгласано Оливер Спасовски, актуелниот министер за внатрешни работи да биде премиер на техничката влада.

Мила Царовска, актуелната министерка за труд и социјална политика, ќе го заземе местото на вицепремиер за економски прашања и координација на економските ресори во владата, Кочо Анѓушев.

Шефиците на кабинетите на актуелните министри за внатрешни работи и за труд и социјална политика, Славјанка Петровска и Санела Шкријељ, пак ќе бидат дополнителни заменик-министерки во двете министерства.

Фото: СДСМ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Продолжен притворот на Мијалков, Камчев и другите од „Империја“

Редакција

Елизабета Канческа-Милевска до ВМРО- ДПМНЕ: Јас не сум, предавници се они кои бегаат и не нудат решенија

Редакција

ВМРО-ДПМНЕ бара, СДСМ одбива: Како треба да изгледа техничката влада според „Пржинскиот модел„

Редакција