еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи досега не ги спомна жртвите од гранатирањето од страна на украинските сили, реагираат од Амбасадата на Русија

Претседавачот со ОБСЕ, Бујар Османи во Украина шпекулираше за „жртви на руската агресија“, прифаќајќи ја пропагандата на режимот во Киев, реагираат од Амбасадата на Русија во Македонија.

„Но, кога пристигна во Киев, војниците на Зеленски ги гранатираа Доњецк и Макеевка (во ДНР): има мртви, ранети сѐ уште беа под урнатините.

Бујар Османи досега не ги спомна жртвите од гранатирањето од страна на украинските сили, како и сите загинати и ранети од агресијата на киевскиот режим врз Донбас од 2014 година, чиј број изнесува илјадници.

„Се работи за луѓето“, велите?,“ се вели во реакцијата на Амбасадата на Русија во Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Средба на Османи со украинскиот колега Кулеба: Русија да се врати на принципите на ОБСЕ, страдањето на цивилното население е недозволиво

Османи од Украина: Мора да запре агресијата врз украинскиот народ, потребна е итна акција за да се стави крај на ова безумие

Фото: Фејсбук/Амбасада на Русија во Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Двајца ученици избркани од скопско училиште поради пцовки кон професорка за време на онлјан час

Редакција

По синоќешниот земјотрес превентивно затворена детска градинка во Битола

Редакција

Заев си дал оставка од претседателското место во Советот за судски реформи

Редакција