еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Почина легендарниот актер Ванчо Петрушевски

Еден од најафирмираните македонски актери Ванчо Петрушевски почина на 67- годишна возраст. Според неофицијалните информации, Петрушевски загинал од струен удар во Орешани.

Веднаш по завршувањето на Високата музичка школа, отсек за актерски кадри во Скопје во 1975 година се вработил во Драмскиот театар во Скопје, каде неговиот талент го истакнал веќе во првата претстава „Ослободување на Скопје“ од Д. Јовановиќ.

Учествувал во голем број радио-драмсики проекти, телевизиски драми, серии и слично. Познат е по своите улоги во Македонски народни приказни. Во 2016 година освои Државна награда 11 Октомври за остварување во областа на уметноста и културата.

Фото: teatarce.mk

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Најниски просечни нето плати во февруари

Редакција

Убава вест: 245 оздравени од Ковид-19

Редакција

Нови 408 случаи на Ковид-19, најмногу во Скопје

Редакција