еМагазин
Image default
Македонија

Во Атина за гласање за референдумот се пријавиле 15 Македонци, во Солун нема гласање поради неостварената квота

Во Канцеларијата за врски на Република Македонија во Атина, во 7 часот утрово, по локално време, беше отворено гласачкото место број 5014.

Вкупно 15 македонски државјани со регулиран престој во Грција денес ќе го остварат правото на глас на референдумот, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Солун, пак, ќе нема гласање поради неостварената квота од 10 пријавени лица за отворање гласачко место.

Гласовите ќе се пребројуваат денеска, веднаш по затворањето на гласачкото место.

Ова е вторпат да се спроведе гласање во Канцеларијата за врски, првиот пат македонските државјани кои живеат во Атина гласаа на парламентарните избори во 2011, кога беа пријавени 18 лица.

Дописничката на МИА од Атина го следи гласањето во Македонската амбасада и ќе известува за излезноста во текот на денот.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Судијата Теофиловски, осомничен за незаконско приватизирано земјиште во Тетово се спаси од притвор

Редакција

Жбогар: „Рекет“ не влијае на европерспективата, да се најде решение за иднината на СЈО

Редакција

(Видео) Реакција за милион долари по спорната изјава на премиерот Зоран Заев

Никола Осило