еМагазин
Македонија ТОП СТОРИИ

Поднесени 13 приговори до ДИК за гласањето и за сумирањето на резултатите од изборите

До Државната изборна комисија (ДИК) досега се поднесени вкупно 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на резултатите за локалните избори што се одржаа во неделата.

До Комисијата четири приговори поднела Коалицијата предводена од СДСМ. Едниот се однесува на избирачко место бр. 2121 во Општина Јегуновце, а вториот на избирачко место бр. 2118 во Општина Јегуновце. Останатите приговири се за избирачкото место бр. 2587/1 во Општина Ѓорче Петров и за избирачко место бр. 618 во Општина Македонска Каменица.

Од Алијанса за Албанците и Алтернатива има шест приговари, за избирачкото место 0543 во Општина Дебар и за избирачко место 2957/1 во Општина Шуто Оризари. Два приговори се за Општина Гостивар, за избирачките места 2975 и 406/1. Еден приговор се однесува на сумирање на резултатите за градоначалник на Општина Гостивар и еден кој се однесува на сумирање на резултатите за членови на Совет на Општина Гостивар.

Од Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ поднесени се три приговори, за избирачкото место бр. 2844 во Општина Центар, за избирачко место бр. 1470 во Општина Долнени и за избирачко место бр. 2447 во Општина Сарај.

Два приговора се поднесени од Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, а се однесуваат на прекршување на изборниот молк.

Државната изборна комисија дополнително ќе закаже седница за разгледување и одлучување по приговорите.

Според роковникот за изборни дејства, ДИК е должна во рок од 72 часа по приемот на приговорот да донесе одлука. Против одлуката на ДИК, подносителот на приговорот може да поднесе тужба до Управниот суд во рок од 24 часа од приемот на решението.

МИА/Фото: МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Детален преглед на состојбата со Ковид-19 по болниците низ Македонија

Редакција

Општина Центар вработува шест службеници, плата до 29.693 денари

Редакција

Загребската берза купи 5,3% од Македонската берза по цена од 1.000 евра по акција

Редакција