еМагазин
Image default
Македонија

Поради отсуство на бранителот на Божиновски, одложено судењето за „Талир 2″

Поради отсуство на бранителот на второобвинетиот Кирил Божиновски во предметот „Талир 2″, денешното рочиште се одложи за веќе закажаниот термин на 8 април 2021 година.

Во „Талир 2“ се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски.

Обвинетите се товарат за злоупотреба на службената положба, при што овозможиле правното лице ДГ „Бетон“ АД Скопје, да го изгради седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, во времето кога фирмата имала склучено договори за јавни набавки со државни органи и јавни установи или претпријатија, спротивно на Законот за политички партии, Законот за финансирање на политички партии и Законот за облигациони односи.

Предметот го води судијката Даниела Алексовска Стојановска, а застапник на обвинението е обвинителката Ленче Ристоска.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонка избодена до смрт од сопругот во Германија, убиството го пријавил нејзиниот малолетен син

Редакција

Минатата недела кај лицата на возраст од 20 до 29 години регистриран најголем раст на заболени со Ковид-19

Редакција

(Фото) Двајца осудени за „Монструм“, Сеат Кочан и повратник од ИСИС на слобода со Законот за амнестија на министерот Лога

Редакција