еМагазин

Tag : Кирил Божиновски

Македонија ТОП СТОРИИ

Божиновски на судењето за „Талир 2“: Повредено ми е правото на одбрана

Редакција
Второобвинетот во случајот „Талир 2”, Кирил Божиновски, поранешен генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и на Владата, упати критики до Основниот Кривичниот суд – Скопје дека во...
Македонија

Поради отсуство на бранителот на Божиновски, одложено судењето за „Талир 2″

Редакција
Поради отсуство на бранителот на второобвинетиот Кирил Божиновски во предметот „Талир 2″, денешното рочиште се одложи за веќе закажаниот термин на 8 април 2021 година....
Македонија

Со сослушување на сведоци продолжува судењето за „Титаник”

Редакција
Судскиот предмет „Титаник”, денеска продолжуваа во Кривичниот суд во Скопје. Минатото рочиште за овој предмет се одложи заради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. Овој случај...
Македонија

„Титаник“ одложен поради отсуство на Кирил Божиновски

Редакција
Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат сослушани тројца сведоци, кои...
Македонија

Сведоштво за „Насилство во Центар“: „Кирил Божиновски ми рече земи ја книгата „Зоки Поки“ и читај“

Редакција
Генералниот секретар на Владата од 2013 година Кирил Божиновски, ми рече земи ја книгата „Зоки Поки” и читај. Слично како што постапи Талат Џафери, кога...
Македонија

Судењето за „Титаник“ одложено оти не дојдоа обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски

Редакција
Судењето за изборни нерегуларности за предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) продолжува на 5. јули, откако денешното рочиште се одложи поради отсуство на обвинетите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација одлучи: Јанакиески и Божиновски остануваат во притвор

Редакција
Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски остануваат во притвор во „Шутка“. – Кривичниот совет на...
Македонија

СЈО: Јанакиески и Божиновски се подготвувале да избегаат како Груевски

Редакција
Притворот за обвинетите во предметот „Титаник“, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски е побаран затоа што во текот на вчерашниот ден Специјалното јавно обвинителство (СЈО) добило...
Македонија

Притворени Миле Јанакиески и Кирил Божиновски

Редакција
Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски, ноќеска се приведени и пренесени во затворот „Скопје“ во...
Македонија

Груевски, Јанакиески и Пешески на суд: Ново рочиште за „Траекторија” на СЈО

Редакција
Со презентирање на СМС пораки и други доказни материјали што ги предложи СЈО, денеска во Кривичниот суд треба да продолжи судењето за „Траекторија” во кој...