еМагазин
Image default
Бизнис

Реплек за шест месеци со добивка од 58,1 милиони денари

Консолидираната оперативна добивка за периодот од 1 јануари 2019 година до 30 јуни 2019 година на Реплек АД Скопје изнесува 58.192 илјади денари, соопшти компанијата преку Македонската берза.

„Оперативните приходи изнесуваат 495.023 илјади денари и се зголемени за 5%, а оперативните расходи изнесуваат 421.373 илјади денари и бележат зголемување за 2% во однос на истиот период претходната година.

Приходите од продажба на странски пазар имаат учество од 56% во вкупните приходи од продажба (2017: 57%) и имаат зголемување од 2% во однос на истиот период минатата година.

Приходите од продажба на домашен пазар имаат учество од 44% во вкупните приходи од продажба (2017: 43%) и имаат зголемување од 7% во однос на истиот период минатата година.

Консолидираната добивка пред оданочување изнесува 57.890 илјади денари“, велат од компанијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Продаден блок акции од „Жито Полог“ за 146.000 евра

Редакција

ЈСП Скопје вработува 100 помлади возачи, плата од 20.003 денари

Никола Осило

Проверете дали сте на новата Листа на должници на УЈП

Редакција