еМагазин
Image default
Ретро

Ретка видео-снимка од 1912 година: Српскиот крал Александар Караѓорѓевиќ во посета на Битола

Пионерите на филмот во Македонија и во Југоисточна Европа познатите браќа Јанаки и Милтон Манаки се одговорни што и денес можеме да видиме како се живеело на овие простори пред стотина години.
Во оваа прилика ви пренесуваме редок видеозапис од 1912 година во кој е снимена посетата на српскиот крал Александар Караѓорѓевиќ на Битола.

Фото/Видео:Кинотека на Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Дилемите остануваат: Како изгледаше акцијата на МВР во Диво насеље

Никола Осило

(ВИДЕО) Како скопјани ги пречекаа Тито и Хрушчов по земјотресот во 1963 година

Никола Осило

Ретка видео-снимка од пренесувањето на моштите на Гоце Делчев

Никола Осило