еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

„Руски поздрав до претседателот Бајден“, оцени градоначалникот на Лавов, Садовиј за ракетниот напад врз градот

Рускиот град Лавов беше цел на гранатирање на Русите, при што со четири ракети беше извршен жесток напад, најсилен од почетокот на војната.

Градоначалникот на најголемиот град во Западна Украина, Андреј Садовиј вели дека уништувањето било сериозно, експлозиите оштетиле една градинка и училиште и дека нема загинати, но има ранети.

Садовиј вели дека нападот бил руски поздрав до претседателот на САД, Џо Бајден, кој ја посети Полска.

Лавов е на само 70 километри од границата со Полска, а Садовиј потенцира дека цел свет мора да разбере дека ова е сериозна закана.

Фото: Руско министерство за одбрана

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Чешко-словачката црква ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА под името „Православна црква на Северна Македонија“

Редакција

„ЕУ и критериуми исто ко магаре и музика“: Твитер реакции за одлуката на Унијата да започне преговори со Украина и Молдавија

Редакција

“Го отстранија Ќосето од пред палатата на правдата, на негово место ќе стават биста на Мијалков“: Твитер реакции за “Титаник 2“

Редакција