еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Сега можете да рушите и да викате од УНЕСКО ни рекоа. Ајде!„: Твитер реакции по препораката Охрид да се стави на листата на загрозени светски наследства

Организацијата за образование, наука и култура при Обединетите нации (УНЕСКО) во последниот нацрт-извештај препорачува природното и културното наследство на Охридскиот регион да биде ставено на листата загрозени светски наследства.

Од УНЕСКО имаат бројни забелешки за нашите институции, за дивоградбите, а меѓудругото бараат и мораторум на градењето.

Информацијата предизвика лавина од реакции на социјалните мрежи и во јавноста.

Ви пренесуваме дел од реакциите на Твитер:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На 40-годишнината од заштитата од УНЕСКО: Македонците буквално и се посраа на милионската историја на Охридското Езеро

УНЕСКО препорача Охрид да биде ставен на листата загрозени светски наследства и бара мораторум на градењето

Од Владата велат дека со внимание и сериозност пристапуваат по сите одлуки и препораки на УНЕСКО

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Граѓански организации: Предлог-законот за Охридскиот регион отвора простор за носење штетни одлуки и понатамошно уништување

Редакција

Утре почнува гласањето за референдумот за името: Кој ќе гласа прв?

Редакција

ВМРО-ДПМНЕ бара, СДСМ одбива: Како треба да изгледа техничката влада според „Пржинскиот модел„

Редакција