еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сите стечајни управници со лиценци ќе преполагаат, освен оние кои имаат над 64 години

Министерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека согласно Законот за инсолвентност, сите стечајни управници кои имаат лиценци ќе преполагаат, но не и оние што имаат над 64 години.

Тие, како што нагласи, немаат право да полагаат.

-Само во Северна Македонија се случува во последните години, за жал, со секоја почит, стечајни управници со над 70 години да водат милионски предмети и да ги одложат, а ние не сме веќе деведесеттите години кога се направени приватизациите, туку сме во 21 век и согласно одредбите, очекувањата од 21 век, така ќе постапиме, изјави денеска Бектеши одговорајќи на новинарски прашања.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Обвинителство ја обжали пресудата за тешката сообраќајна несреќа кај „Сити Мол“

Редакција

Германскиот конзулат во Истанбул затворен поради опасност од напад

Редакција

Поголемиот број од вработените во Комунална хигена кои штрајкуваа не доаѓале на работа, а “штрајкувале“ и невработени во претпријатието, откри Мазнева

Редакција