еМагазин
Image default
Свет

Сопственикот на пивото „Корона“ вложува четири милијарди долари во марихуана

Компанијата Констелејшн брендс која е сопственик на пивото Корона, ќе инвестира четири милијарди долари во канадскиот производител на марихуана Канопи.

Инвестицијата на Констелејшн брендс е досега најголема во производството на марихуана.

Минатата година Констелејшн брендс инвестираше 200 милиони долари во Канопи, како дел од договорот за безалкохолен пијалок базиран на марихуана.

Констелејшн брендс сака да ја искористи шансата бидејќи се повеќе држави легализираат марихуана.

Двете компании објавија дека инвестицијата ќе му овозможи на Канапи да го прошири своето работење во скоро 30 земји кои легализираа марихуана за медицинска употреба.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Европската агенција за лекови го препорача „ремдесивир“ за третман на корона вирусот

Редакција

Со коронавирусот во Европа може да се бориме две години

Редакција

(ВИДЕО) Секоја чест за Jennifer Haller, која волонтираше прва на нејзе да се тестира потенцијалната вакцина за корона вирусот

Редакција