еМагазин

Tag : пиво

БАШ НИ Е ЌЕФ

Нов пивски бренд во портфолиото на Пивара Скопје – Heineken 0.0 безалкохолно пиво

Редакција
Љубителите на добро познатиот и уникатен вкус на Heineken имаат уште една причина за задоволство: пристигна Heineken 0.0 со нула алкохол и 100% препознатлив Heineken...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Промовирано шибенско-македонско пиво во чест на кардиохирурзите кои ја извршија првата трансплантација на срце во државава

Редакција
Во Шибеник денеска е промовирано првото шибенско-македонско пиво „Herz”, како резултат на соработката, знаењето и искуството на искусните крафт мајстори на пивото од пиварите Pivovara...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Пристигнува „Скопско IPL“ – првото крафт пиво од Пивара Скопје

Редакција
Пивара Скопје започна со производство на ново пиво – „Скопско IPL“, прво од ваков вид на македонскиот пазар. Најновата бренд екстензија на Скопско претставува автентично...
Бизнис

„Б92“: Се затвора пиварницата БИП на Свето Јаневски во Белград, 150 работници добиле откази

Редакција
Телевизијата Б92 објави дека Белградската индустриска пиварница (БИП), која е во сопственост на македонскиот бизнисмен Светозар Јаневски, најверојатно набргу ќе биде затворена. Утрово, без најава 150...
Забава

Фестивалот стартува на 18. јули: Цеца главна ѕвезда на прилепскиот „Пивофест“

Редакција
Од 18 до 21 јули во Прилеп по 17-ти пат ќе се одржи традиционалниот Фестивал на пивото и на скарата – „Пивофест“. Четирите фестивалски дена...
Бизнис

Тиквеш на македонскиот пазар ги носи пивото БИП и пијалокот “Руски Квас”

Редакција
Од март 2019 година, во Македонија може да се купи познатото пиво од Белградската индустрија на пиво БИП (BIP) како и пијалакот Квас. Во рамки...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) На годинешната Златна Бубамара најавена прославата за 95 години Скопско

Редакција
Неизоставен дел од најновото издание на популарното шоу „Златна Бубамара“ беше и еден од најпознатите домашни брендови – СКОПСКО, кој оваа година прославува 95 години....
Бизнис

Се помала потрошувачката на пиво во Македонија, а акцизата највисока во Европа

Редакција
Акцизата на пивото да се намали од четири на три денари за литар алкохолен степен и наместо 32,5 да изнесува 24,4 евра, бара Стопанската комора...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Може ли да се спречи драстично поскапување на пивото!?

Редакција
Многу брзо, а најверојатно уште на почетокот од следната година, пиварниците ширум светот ќе ги зголемат цените на пивото. Главната причина за тоа е скокот...
Забава

Хајнекен промовира пиво од марихуана: „Две во едно“ за сладокусците

Редакција
Лагунитас е брендот на Хајнекен под кој е пуштено во продажба првото пиво направено од марихуана наместо алкохол. Таканаречениот „Хај фај Хопс“ во моментов е...