еМагазин

Tag : пиво

Бизнис

Тиквеш на македонскиот пазар ги носи пивото БИП и пијалокот “Руски Квас”

Редакција
Од март 2019 година, во Македонија може да се купи познатото пиво од Белградската индустрија на пиво БИП (BIP) како и пијалакот Квас. Во рамки
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) На годинешната Златна Бубамара најавена прославата за 95 години Скопско

Редакција
Неизоставен дел од најновото издание на популарното шоу „Златна Бубамара“ беше и еден од најпознатите домашни брендови – СКОПСКО, кој оваа година прославува 95 години.
Бизнис

Се помала потрошувачката на пиво во Македонија, а акцизата највисока во Европа

Редакција
Акцизата на пивото да се намали од четири на три денари за литар алкохолен степен и наместо 32,5 да изнесува 24,4 евра, бара Стопанската комора
Бизнис ТОП СТОРИИ

Може ли да се спречи драстично поскапување на пивото!?

Редакција
Многу брзо, а најверојатно уште на почетокот од следната година, пиварниците ширум светот ќе ги зголемат цените на пивото. Главната причина за тоа е скокот
Забава

Хајнекен промовира пиво од марихуана: „Две во едно“ за сладокусците

Никола Осило
Лагунитас е брендот на Хајнекен под кој е пуштено во продажба првото пиво направено од марихуана наместо алкохол. Таканаречениот „Хај фај Хопс“ во моментов е
Свет

Сопственикот на пивото „Корона“ вложува четири милијарди долари во марихуана

Редакција
Компанијата Констелејшн брендс која е сопственик на пивото Корона, ќе инвестира четири милијарди долари во канадскиот производител на марихуана Канопи. Инвестицијата на Констелејшн брендс е