еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Спречен обид за насилен влез во касарната „Гоце Делчев“ во Скопје, едно лице рането

Изутринава во 02.53 часот е спречен обид за насилен влез во кругот на касарната „Гоце Делчев“ во Скопје, информираат од Министерство за одбрана.

„Војникот што бил на стража постапувајќи според пропишаните процедури и постапки повеќе пати вербално го предупредил лицето, но откако се оглушило на предупредувањата, стражарот испукал два предупредувачки истрели во воздух.

Лицето и понатаму се оглушувало на предупредувањата при што со еден од истрелите бил погоден во петицата на десната нога. Согласно процедурите му била пружена прва помош и бил транспортиран во болница. Веднаш се известени надлежните истражни органи“, се вели во соопштението.

Воена полиција, МВР и јавен обвинител излегле на местото на настанот.

Сите релевантни информации и докази за настанот се предадени на надлежните органи кои работат на расчистување на случајот.

Фото: АРМ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Министерството за одбрана ќе потроши 6 милиони денари за привремени вработувања

Редакција

(Видео) Премиерот Заев „провери“ да не има утка со германското знаме

Никола Осило

Обвинителката Рускоска не е задоволна од Законот за амнестија, ни како обвинител, ни како граѓанин

Редакција