еМагазин
Image default
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(ВИДЕО) Македонските средношколци со бојкот на наставата против загадувањето

И покрај сите опструкции, закажани тестови и други намерни пречки голем број средношколци од повеќе училишта низ Македонија денеска ја бојкотираат наставата за да искажат револт и да побараат поефикасна борба против загадувањето на воздухот.

Истовремено на социјалните мрежи има многу поплаки и видеа на кои може да се види дека на средношколците им се забранува да го поддржат бојкотот на наставата.

На фејсбук-групата „Средношколски глас“ е поставено видео од средното скопско училиште „Никола Карев“, во кое се гледа дека директорката Горица Илиовска им порачува на учениците дека: “За последиците не ви гарантирам“,

Денеска повеќе од 40 граѓански движења и иницијативи здружени во коалицијата #ЗеленФронт од 17 часот во Скопје повторно ќе маршираат против загадениот воздух.

Маршот ќе започне пред Министерството за животна средина и просторно планирање, а ќе заврши пред Влада.

Протестот е дел од глобалните демонстрации на движењето Fridays For Future на Грета Тунберг, која е Личност на годината на Тајм, а кои секој петок се одржуваат во повеќе од 2.300 градови на светско ниво.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утре нов протест за чист воздух: Умираме во илајдници годишно од загаден воздух

Фото: Фејсбук/Скопје мора да дише/видео: „Средношколски глас“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер за ремонтот во СДСМ: „А чекај, разрешениве ќе си ги задржат функциите – министри, пратеници, градоначалници…“

Никола Осило

Осудени за „27 април“ побарале помилување од претседателот Иванов

Редакција

(ВИДЕО) За прв пат во чест на Македонија, разгорен вечниот оган во Париз

Редакција