еМагазин

Tag : Кирил

Балкан ТОП СТОРИИ

(Фото) Моштите на Кирил и Методиј за првпат во Бугарија, ќе бидат изложени во Митрополитската катедрала „Света Недела“

Редакција
Денеска Бугарската православна црква организираше поворка со моштите на светите браќа Кирил и Методиј низ Софија, кои од Света Гора за првпат пристигнаа во Бугарија....
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

г.Пимен пред гробот на св. Кирил во Рим: Преку тебе го научивме словото за Христа Бога

Редакција
Преку буквите, од тебе нам дадени, сме се описмениле како народ и за Бога и на верата во Бога нѐ научиле. Зашто, преку тебе го...
ЖИВОТ

Поклонението на гробот на Св.Кирил одложено за втората половина од годината

Редакција
Чествувањето на гробот на Св.Кирил, кој се наоѓа во базиликата „Св. Климент“ во Рим, годинава е одложено поради пандемијата со корона вирусот. Поклонението на државно-централната...