еМагазин

Tag : Лиса

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Прекрасната рисица Лиса фотографирана од тераса во Маврово

Редакција
Македонското еколошко друштво (МЕД) соопшти дека добиле фотографии од рисот Лиса, деветта заловена во рамки на истражувачките активности од Програмата за закрепнување на балканскиот рис,...
Убава приказна

Истражување на „Радио МОФ“: По трагите на Лиса и Филипче, балканските рисови кои обединија три држави

Редакција
Кон крајот на март Лиса и Филипче заедно ја поминаа македонско-албанската граница. Без страв ги искачија шумските ридови на планината Кораб. Откако кратко се задржаа...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Видео) Убавицата Лиса мелем за очи од Маврово

Редакција
Националниот парк Маврово на Фејсбук објави видео во кое главна улога е Лиса, една од женките-рисици кои се следат годинава. „Материјалот од фотозамката е доказ...