еМагазин

Tag : Литванија

Свет ТОП СТОРИИ

Литванија им забрани на руските државјани да купуваат недвижен имот

Редакција
Парламентот на Литванија денеска одлучи да им забрани на руските граѓани да купуваат недвижен имот во таа балтичка земја, наведувајќи го ризикот за националната безбедност како...
Свет ТОП СТОРИИ

Литванија прва земја-членка на ЕУ што прекина да увезува руски гас

Редакција
Претседателот на Литванија, Гитанас Наузеда изјави дека неговата земја од овој месец нема да увезува руски гас. – Пред многу години, мојата земја донесе одлуки...