еМагазин

Tag : ливчиња

Македонија

ДИК, се предомисли, го врати старото Упатство за важечки и неважечки ливчиња

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница изгласа поништување на вчера донесената измена на Упатството за важечки и неважечки ливчиња. Претседателот на ДИК, Александар Даштевски...
Македонија

ДИК донесе изменување на Упатството за важечки и неважечки гласачки ливчиња

Редакција
На седницата на Државната изборна комисија (ДИК) беше донесен Заклучокот за дополнување на Заклучокот за известување за конечност на резултати од гласањето за избор на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во првиот круг дури 60.773 неважечки гласачки ливчиња

Редакција
Во првиот круг од гласањето за градоначалници на 80 општини на седмите локални избори што се одржаа во неделата на 17 октомври има вкупно 44.833...
Македонија ТОП СТОРИИ

Според првичните резултати неважечки 31.107 гласачки ливчиња на изборите

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) регистрира 31.107 неважечки ливчиња на вчерашните предвремени парламентарни избори, според обработени 3.421 од 3.480 избирачки места. Бројот на важечки ливчиња изнесува...
Македонија

Поништено гласањето на седум избирачки места

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница го поништи гласањето на седум од 14 избирачки места за колку имаше поднесено приговори. Поништени се гласањата на...