еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет професии со најголеми просечни плати во Македонија

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во август 2019 година изнесува 25.127 денари и во споредба со август лани е поголема за 3,8 отсто, објави Државниот завод за статистика.

Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, во август 2019 година изнесува 37.322 денари.

Според податоците на Државниот завод за статистика оваа се областите во кои се исплатени највисоките просечни плати во август: Компјутерско програмирање, 63.870 денари, Информации и комуникација, 46.384 денари, Производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати, 44.362 денари, Финансиско-услжни дејности, 43.023 денари и Воздухопловен транспорт 41.337 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Топ пет професии со најниски просечни плати во Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мајката на Пино Секондо за неговото убиство: „Детето ми го убиле и го сокриле за животни да ми го распарчат“

Редакција

Рангелова си поднесе оставка од функцијата претседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ

Никола Осило

ССМ: Работодавачите да ги почитуваат мерките за превенирање од последици од топлите бранови

Редакција