еМагазин
Image default
Свет

Топлотен бран во Европа: Можна нова рекордна температура

Европа се соочува со топлотeн бран, а метеоролозите најавуваат дека во наредните денови, може да „падне“ температурниот рекорд, јави Би-Би-Си.Тековниот европски рекорд е 48 степени Целзиусови, измерени во Атина во јули 1977 година.

Прогнозата за јужна Шпанија и Португалија за петок и сабота е 47 степени Целзиусови.Медиумите во Европа објавуваат фотографии од намалени езера и суви реки и луѓе кои се ладат во чешми и се обидуваат да се кријат под чадори.

Шпанската национална метеоролошка служба издаде предупредување до граѓаните и објави дека топлотниот бран ќе биде „особено интензивен на југозапад.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Целата индиска делегација на самитот на Г7 во Лондон е во самоизолација

Редакција

Носењето две маски ја зголемува заштитата од Ковид-19

Редакција

Зеленски ги соопшти условите на Украина за ставање на крај на војната

Редакција