еМагазин
Image default
Балкан

Турција ќе го укинува системот „All inclusive“ во хотелите

Туристичкиот сектор во Турција ја разгледува можноста за напуштање на системoт „All Inclusive“, објави Хуриет, повикувајќи се на Здружението на трговци и занаетчии.

Според податоците од индустријата, системот веќе е исцрпен и покрај фактот што бројот на туристи го надмина нивото од 2014 година, додека приходите не се зголемуваат, па дури и се намалуваат.

Турскиот министер за туризам и култура, Мехмед Ерсој, исто така верува дека нешто мора да се промени и дека земјата треба да се залага за повеќе пари од туристите. Во моментов, според хотелиерите, просечниот приход од човек е 76 евра дневно.

Се очекува во 2018 година Турција да ја посетат 36 милиони туристи, што ќе донесе околу 30 милијарди долари приходи. Најмногу туристи се од Русија, 4,5 милиони минатата година,потоа Германци – 3,5 милиони и Бугари – 1,85 милиони.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со кратење на шест дневници, Европарламентот го казни бугарскиот европратеник Џамбаски поради нацистичкиот поздрав

Редакција

Вучиќ со Путин договори добра цена за гасот, Србија ќе плаќа трикратно помалку од европските земји

Редакција

(Видео) Поради кражби, грчките земјоделци стават ГПС на маслинките

Редакција