еМагазин
Image default
Бизнис

УЈП: Можно е отежнато поднесување даночни пријави преку системот е-Даноци

Во текот на месец април покрај поднесувањето на аконтативните пријави за ДДВ за месечни и тримесечни ДДВ обврзници се одвиваат активности за поставување на предпополнета Годишната даночна пријава за персонален данок на доход за 2018 година на личните корисничките профили на даночните обврзници (физички лица), соопшти УЈП.

„Од овие причини можно е отежнато поднесување на даночни пријави преку системот е-Даноци“, информираат од Управата.

За таа цел Управата за јавни приходи апелира до сите месечни и тримесечни ДДВ обврзници да ја поднесат Пријавата за данокот на додадена вредност пред крајниот рок за поднесување 25.04.2019 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УЈП продава запленети автомобили, камиони и автобуси по багателни цени за да наплати данок

Познати бизнисмени и фирми и јавни претпријатија на новата листа на должници на УЈП

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„МЖ–инфраструктура“ вработува 24 лица, плата до 28.402 денари

Никола Осило

Македонски телеком: Нема 5G мрежа во употреба

Редакција

Народна банка со препораки во врска со исплатата на априлските пензии кои ќе почнат од понделник

Редакција