еМагазин
Image default
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(ВИДЕО) Огромна направа што плута успешно почна да собира отпад во Пацификот

Огромна направа што плута, која ја осмислиле холандски научници за да го исчистат „островот“ од отпад во Пацификот, успешно за првпат почна да собира пластика и друг смет од океанот.

„Острвот“ од отпад во најголемиот океан на светот, Пацификот, сега покрива површина трипати поголема од Франција, пренесува „Гардијан“.

Авторот на проектот Оушн клинап, Бојан Слат, на Твитер напиша дека направата која е подолга од 600 метри, успешно ја завршила својата прва акција за чистење на отпадот од Пацификот.

Машината може да собира отпад со различни големини, од отфрлени мрежи и гуми од возила, до ситни парчиња пластика.

МИА/Фото: AP/Видео: FRANCE 24 English

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Министерството за информатичко општество и администрација вработува седум лица, плата до 25.022 денари

Никола Осило

Твитерџиите фатија „сеир“ оти Заев се врати од Австрија со комерцијален лет

Редакција

(Фото) Активистите за спас на Водно: После месечна борба на претставки и жалби, стигнавме до амбис

Редакција