еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата бара најмалку 7,5 отсто од депозитите на СФРЈ во „Адриа Банка Виена“

Владата на една од последните седници ја разгледала информацијата за регулирање на обврските и побарувањата на земјите сукцесори на поранешна СФРЈ кон и од „Адриа Банка Виена“ во ликвидација.

Владата ја овластила Виолета Стојановска Петровска, државен советник во Министерството за финансии и овластен претставник на земјава во Комитетот за распределба на финансиската актива и пасива за Анексот В од Спогодбата за сукцесија, да даде согласност за распределба на расположливите депозити во „Адриа Банка Виена“, доколку учеството на нашата држава изнесува најмалку 7,5%.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најмалку проблеми се очекуваат од Македонија: Србија ќе бара воени станови и оружје од поранешните ју-републики

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Носат ли промената на името и двојазичноста нов бран тежок македонски и албански национализам?

Никола Осило

Фондот за здравствено осигурување вработува, плата до 32.835 денари

Никола Осило

И за ракија од домашен казан ќе се плаќа акциза

Редакција